uczulenie na gluten

Dlaczego dieta bezglutenowa

W dzisiejszych czasach bez wątpienia ciężko jest prowadzić zdrowy tryb życia. Jednak czasami warto sięgnąć po zdrowe jedzenie. Bez wątpienia jedną z trudniejszych diet jest dieta bezglutenowa, albowiem w dzisiejszym świecie stosując tą dietę trzeba bardzo uważać na to zjadamy. Nie wszystkie produkty są opisane i oznaczone, dlatego wybierając dietę bezglutenową warto najpierw przyjrzeć się jej bliżej.

Oczywiście w diecie bezglutenowej nie wolno spożywać produktów takich zbożowych takich jak pszenica, orkisz czy żyto. Czasami na wybór tej diety skazane są osoby których organizm zwyczajnie nie toleruje glutenu. Dlatego w takim przypadku jest ważne rozsądne dobieranie produktów spożywczych oraz przede wszystkim czytanie etykiet na produktach. Albowiem dieta bezglutenowa polega głównie na wyeliminowaniu glutenu z codziennego spożycia, nie jest to oczywiste przy każdych produktach, ponieważ trzeba bardzo uważać na te w których zawartość glutenu została ukryta. Jest to szczególnie niebezpieczne nie tylko dla osób uczulonych na gluten, ale także dla osób ze schorzeniem takim jak celiakia.

W tej diecie z pewnością bezpieczne są produkty przede wszystkim z mąki kukurydzianej, ryżowej czy też sojowej. Również zboża zawierające gluten po odpowiednim przetworzeniu nie są niebezpieczne i można je spokojnie spożywać. Jednak istnieje też ryzyko zanieczyszczenia produktów glutenem w przypadku kiedy producent przetwarza zarówno zboża bezglutenowe jak i te zawierające gluten. Wobec czego najlepszym rozwiązaniem jest zakup produktów odpowiednio oznaczonych.